Výstavba na území Řeporyjí – Jak dál?

Padlo veliké město a stalo se příbytkem přízraků. Historie nás učí. Jako by mrtví chtěli žalovat živým. Po celém světě archeologové odkrývají starověká města – na Americké Yucatanu, v jihovýchodní Asii, v Africe, která jako by vyprávěla stejný příběh:

Sláva a bohatství města lákaly nové obyvatele. Na jeho okrajích probíhala nekontrolovaná výstavba. Aby nově příchozím zajistili obživu, vykáceli stromy v okolí a odvedli vodu z řek k rýžovým nebo kukuřičným polím. Aniž by to kdokoliv tušil, v té době městům zbývalo jen pár desítek let života.

Naši obec zřejmě nestihne osud biblického Babylonu. Nezmizí zapomenutá v džungli. Přesto však jde o mnoho: o kvalitu života nás i našich dětí. Výstavba nezvratně mění tvář krajiny na desítky let dopředu. Je to volba mezi dnešním vzhledem okolí Řeporyjí a hradbou panelových domů a průmyslových objektů obkličujících obec.

Zatím se objevují jen první vlaštovky. Již stojí obytný komplex Šafránka a chystá se výstavba panelových domů společnosti CENTRAL GROUP přiléhající k Velké Ohradě a v prostoru za Makrem. Komerční výstavba postupně ukrajuje pozemky z prostoru Dalejského potoka. V západní části obce již nějakou dobu fungují průmyslové podniky.

Zkušenost říká, že kde stojí jedna cementárna, tam vyrostou další. A vedle panelových domů vyrostou zase jen panelové domy. Na magistrátu a u rýsovacích prken architektů vznikají projekty Jihozápadního města a rozvojového území Řeporyje.

Ještě je ale čas něco dělat. Ten čas je teď. V první řadě je třeba zastavit divokou a nekontrolovanou urbanizaci okolí Řeporyjí. Je třeba zamyslet se nad potřebami obce a nechat zpracovat odbornou studii jejího dalšího rozvoje. V rámci ní musí vzniknout jasná koncepce a musí být stanovena přesná pravidla pro výstavbu. Výstavba pak musí být především v souladu se zájmy občanů. Žádné další cementárny. A žádné sedmipodlažní panelové domy podobné těm na nedalekém sídlišti.

Úkol to není snadný. Hodnota chystaných projektů se pohybuje v řádech miliard korun. Zisk investorů pak může dosáhnout mnoha stovek milionů. Pokud se má některá radnice postavit takové loby, vyžaduje to notnou dávku odvahy a rozhodnosti. A je třeba odolat mnoha lákadlům, která investoři nabízejí. Dosavadní vývoj nás ale o takovém odhodlání nepřesvědčil. Možná je čas na změnu. Možná je ještě čas něco dělat.

Mgr. Ing. Jan Liška

autor je advokát a člen výkonné rady Ekologického Sdružení Občanů Stodůlek a Řeporyj (kontakt: liska@peterkapartners.com)

Central Group

Plánovaná výstavba společnosti CENTRAL GROUP v lokalitě u ulice Smíchovská.

Zdroj: http://www.central-group.cz

Napsat komentář