Řeporyje v zajetí satelitní výstavby?

Jeden investor nám tady postavil tak úzkou ulici, že jí neprojede ani zimní pluh nebo popeláři; Kvůli nekontrolované výstavbě jsme na hraně ve školkách, ve školách i v dalších službách. Učíme už i v kabinetech, čímž upadla kvalita výuky. Nemáme místo na učební pomůcky, včetně počítačů; Máme tady až dva a půl tisíce nepřihlášených lidí, kteří zadarmo konzumují služby; „Město vyhlásilo plošnou stavební uzávěru! Je třeba vypracovat podrobný regulační plán budoucí výstavby, současný, divoký stav je neudržitelný. Nová zástavba by tu původní zakrátko sežrala; bude jen hůř…

Nebojte, nejedná se o Řeporyje, ale co není může být, stavba již započala. Jedná se o útržky z článku „Příliš rychlý sen“ v časopise Reflex jehož autorem je Petr Holec.

Tento článek popisuje problémy obce Jesenice a Říčan u Prahy s nekontrolovanou výstavbou v jejich obci a okolí. Předpokládám, že nechceme aby Řeporyje dopadly stejně. Pro to musíme ale udělat trochu víc, než jen remcat v hospodě nad pivem. Pro začátek si článek Příliš rychlý sen přečtěte, ať víte co nás čeká, pokud necháme novou výstavbu nekontrolovaně růst.

A když už jsme v tom čtení, tak si ještě klikněte na Satelit: Jak se žije v paneláku naležato. Článek na iDnes, který je také velice zajímavý. Je li vám to stále málo a máte pocit, že se Řeporyjí nic podobného netýká tak zkuste ještě článek a Aktualne.cz „Obce mají parazity. Satelitní města„, který se zabývá negativními jevy nekontrolované výstavby na území malých obcí v okolí Prahy.

4 komentáře u „Řeporyje v zajetí satelitní výstavby?

  1. Johana Kroupová

    Připadá mi to velice zaujaté. Žijeme ( i zde v Řeporyjích) v Praze a ne na malé zastrčené vesničce někde na Vysočině. Staví se všude,ale není důvod nové stavby označovat za „satelitní ohrožení“.( to trochu zavání¨nepřátelstvím vůči novým obyvatelům) Ten, kdo si nový dům nebo byt kupuje, nemůže za to, že developerům zde bylo povoleno stavět….Praha se rozrůstá a s tím těžko obyčejný občan cokoli udělá..Obyčejný občan územní plán neurčuje. Z tohoto příslěvku mám pocit, že viníci jsou ti, kdo si nové nebo domy nebo byty kupují…..Ale může to být jen můj pocit:-)

    Kroupová Johana

  2. Franta

    Martine, žiju v Řeporyjích od narození a nediv se nám, „starousedlímům“, že remcáme. 1) Když jsem šel na ůřad, kvůli dezolátnímu stavu ulice, bylo mi sděleno tehdejší tajemnicí, že není obecní. Když tam zašel pán z „parazitů“, do měsíce byla opravená, protože si nanášeli „naše“ bahno na „jejich“ nové ulice. 2)Když si „paraziti“ stavěli nové domy, jezdily náklaďáky nám po okny (a jezdí už 15 let – stále!!!!). Když dostavěli, zahradili si ulici zábradlím, aby se nedalo projet. 3)Do Stodůlek jsme vždycky chodili pěšky přes pole, když se začalo stavět, měla být postavená lávka (součást projektu Šafránka) pro přecházení Jeremiášovy ulice – „paraziti“ už bydlí, kde je lávka, přechod je zrušený. 4) Původní Autec postavil nový areál a močku vypouští nezkolaudovanou výpustí podle silnice do Řeporyjí (informace z PVK). 5) Lesík mezi Řeporyjemi a Prokopským údolím je jedno velké smetiště, kvůli psím výkalům se ani nedá kam sednout, studánka pod skálou je spíš jako odpadkový koš. 5) Smíchovskou ulici lemovala třešňová álej – musela být vykácena, kvůli novým stavbám. Teď tam máme pěknou počmáranou zeď. 6) Parta týpků z Lužin jezdí na krosových minibikách po lesíku v CHKO!
    Tak se nám nedivte, že jsme takoví. Vypadá to, že se my musíme přizpůsobit „parazitům“ a normální člověk by očekával, že to bude opačně. Původní obyvatelé pokud můžou, utíkají pryč.

Napsat komentář