Já a retardér na Ořešské

Naprosto ho nesnáším. Ne! Ten retardér mě se.., no vždyť víte co. Je umístěn při vjezdu od dálnice do naší obce a je vyšperkován omezením rychlosti na třicet kilometrů v hodině. Ech. Proč? Na přehledném rovném úseku, v místě, jehož osídlení má k nějaké velké zástavbě daleko. Na místě, kde můžu jet i velmi nepřiměřenou rychlostí a vím, že stihnu včas na cokoli zareagovat.

Slovo retardér a je původně z Francouzštiny, jedná se o termín používaný v chemii a znamená (cituji): „ …látka zpomalující chemickou reakci. Látka reakci zcela zastavující je inhibitor.“ Hm, tak nevím jestli ten náš zpomalovací retardér z Ořešské ulice jen „ zpomalovací překážka, instalovaná napříč vozovkou, sloužící k přimění řidiče snížit rychlost vozidla na daném úseku“ , není spíše zpomalovacím inhibitorem, protože nejedno vozidlo už donutil zcela zastavit (a nejednoho člověka za volantem naštvaně odplivnout). Jsem přesně ten typ řidiče, kvůli kterým se retardéry v obcích dělají. Jsem mladý, jezdím silným vozem a svižně. S retardéry u přechodů nejenom u škol, jsem se dávno smířil a beru jako běžnou součást silničních těles.

Doba je taková, žijeme v EU a já jako mladý evropský řidič (a bohužel i jako majitel tlumičů) se musím chtě nechtě smířit s podobnými omezeními, která jsem však vždy považoval za hysterická, neboť platí přeci nějaké předpisy a ty je třeba dodržovat. Jestliže je někde padesátka, tak tam mají řidiči jezdit „pade“ a hotovo. Jestliže je tam přechod, u kterého čeká chodec (o chodcích někdy příště), ať mu dají přednost. Proč navíc buzeraci v podobě retardéru? Ale budiž. Jak jsem řekl, chápu, doba je taková a masový názor je jiný. S rozpaky a pokrčením ramen beru na vědomí fakt, že v Řeporyjích budou při budoucích úpravách silnic zvýšeny všechny přechody (doufám, že ne tak, jako je ten vyhlášený retardér – skokánek u vjezdu do Radotína). Prostě to tak má asi být. Stejně přijde v červenci nový silniční zákon s trestnými body a nám závodníkům a vládcům levých pruhů našich dálnic sklapne natrvalo, protože Bodový systém je nástrojem, který (dobře pro ostatní účastníky silničního provozu, špatně pro nás – piráty) bezpečně zafungoval v mnoha zemích nejenom Evropské Unie. Mimochodem, jedna věc vykukuje ze Silničního zákona mezi řádky velmi nenápadně zato se zvednutým ukazovákem (a já zvedám prostředník). Dotkne se nejen nás, notorických pokutářů, ale i těch, kteří porušují předpisy jen občas a mívají problémy s padesátkou v obci.

Městká policie dostane do rukou pravomoc měřit rychlost. Ech. Shit! Bude to mít zdrcující dopad na osmdesát procent řidičů. Městští strážníci budou happy, že se konečně dostali tam, kde chtěli být. V postavení dopráváků, jejichž míra zkorumpovatelnosti sice klesá, ale přesto se mi jako problematickému řidiči podaří každého druhého uplatit na „polovinu bez bločku“. Takže měšťáci vyrazí měřit a budou všude, protože až radnice měst a obcí zjistí, že radarové zařízení nestojí mnoho (a zaplatí se za týden), budou je houfně zkupovat a dávat do rukou svým hochům v ulicích, kteří budou vybírat jak diví. Problém s rychlostí projíždějících vozidel má každá obec nejen na komunikacích první třídy a tohle bude nástroj, se kterým má každý komunální politik s dopravím odborem na krku na pět let vystaráno. Všechno beru.

Budou trestné body, měřit se bude 15x více než teď, všude retardéry a debilní rychlostní omezení (viz. v současnosti Smíchovská ulice u nás v Řeporyjích, kde prostě jezdit třicet nebudu dokud mi nevezmou řidičák, nezavřou mě do klece a nehodí mi klíčky do kanálu). Se vším se nakonec smířím. ALE S TÍM HORNÍM RETARDÉREM NA OŘEŠSKÉ NE. A volám Lidé bděte! Jděte do ulic, cinkejte klíčky a volejte: „Proč tam je“? Slíbil jsem vydavateli tohoto periodika, že se nebudu pozastavovat a dlouze rozepisovat nad dalším rozměrem problému tohoto místa (obyvatelé domu u retardéru jej nejdříve chtěli, ale pak jim zase začal vadit hluk s brzdících kamionů. Ani se jim nedivím, taky by mi vadil, když naší obcí projede bez potrestání sto náklaďáků denně). Já tam ten retardér nechci.

Nechci tam jezdit třicet, ale padesát! Tedy, když už tam nemůže být sedmdesátka, o kterou si ten úsek vyloženě říká:-). Proč tam mám pořád jak kokot brzdit a vyjíždět z cesty¨, abych ho alespoň jedním kolem nepřejížděl. Ještě, že nejsem motorkář, nechtěl bych tam jet v noci opilý na mašině. Jsem přesvědčený o tom, že ta věc štve většinu řidičů z Řeporyj. Nebo se pletu? Budu rád za váš názor, ať je jakýkoli.

Pavel Novotný
pavel@decent3000.cz

By Pavel Novotný.

2 komentáře u „Já a retardér na Ořešské

  1. Tomáš Brázda

    Plně souhlasím s Vaším názorem. Tento „zpomalovač“ na Ořešské je na tom místě skutečně k ničemu. Ona však celá Ořešská silnice nutí šoféry svým neuspokojivým stavem zpomalovat jízdu. Omezení rychlosti na 30km je v podstatě zbytečné, místy se nedá jet stejně rychleji. Navrhuji referendum za zrušení retardéru v horní části Ořešské ulice.

Napsat komentář