ZMČ Praha Řeporyje: Hrr na internet !

Zaujala mě, ale především pobavila, zpráva z pracovní schůzky místního zastupitelstva v Řeporyjích ze dne 26.6.2006. ZMČ v ní doporučuje zakoupit program na elektronickou vývěsku (rozuměj publikační systém pro správu www stránek na internetu). Jedná se prý o nutnost přenášet informace na internet.

Je to pěkné doporučení. Doufám, že k němu přispěly i tyto stránky a ZMČ si uvědomilo, že jsou trochu pozadu. Navíc nejspíše porušují zákon (§ 5 odst. 4 zákona XYZ??? – jakého zákona nevím, toto je neúplná informace uvedená na prahareporyje.cz). Je tomu skutečně tak a je nutné něco kupovat?

Internetové stránky městské částí Praha Řeporyje existují podle internetového archivu od ledna roku 2005. Internetový archiv má ale velké zpoždění takže budu předpokládat, že stránky vznikly někdy mezi roky 2003 – 2004. Vycházím z informace o doméně prahareporyje.cz která byla zaregistrována již 11.06.2003 ! Dále také z jediného záznamu na zmiňovaných stránkách, který vznikl 22.12.2003.

Držitelem doménového jména je UMC Praha – Reporyje (pod jménem Jaroslava Zuskova). Což je dobrá zpráva. Doménu vlastní skutečně Městská část Praha Řeporyje. Horší zpráva je, že u držitele domény je uveden email jistého pana Forsta z firmy Starfish Technologies, s.r.o. vadim.forst@starfish.cz . Emailová adresa je pro manipulaci s doménovým jménem to nejdůležitější. ZMČ tak dost znesnadňuje jakoukoliv manipulaci, pokud nemá dobré vztahy s firmou Starfish Technologies, s.r.o.

ZMČ nejspíše nemá zkušenosti a potřebné znalosti s registrací domén, vedením DNS záznamů apod. (To jim nevyčítám, od toho jsou tu jiní) Díky tomu jsou více méně odkázáni na milost a nemilost firmy Starfish Technologies, s.r.o. jejíž email je uveden u registrátora doménového jména. Vzhledem k těmto skutečnostem se mi vkrádá na mysl otázka kdo asi bude prodejce tzv. programu na elektronickou vývěsku? Bude výběrové řízení? Asi ne, zas tolik peněz to snad stát nebude.

Je tu ale ještě jiná otázka, o dost závažnější. Proč vlastně doporučuje ZMČ podobný program vůbec kupovat? Na internetové adrese www.prahareporyje.cz je velice chudá prezentace městské části Praha Řeporyje, kterou vytvořila firma Starfish Technologies, s.r.o.. Ta na svých stránkách v sekci Reference – Naši zákazníci, na prvním místě prezentuje webové stránky Městské části Praha Řeporyje s následující anotací:

„Internetová prezentace Městského úřadu Praha – Řeporyje. Zakázka zahrnuje design stránek, vytvoření kostry prezentace, naplnění daty a vytvoření Úřední desky pro rychlé zveřejnění aktuálních dat zákazníkem. „

To znamená, že řekněme od konce roku 2003 má ZMČ Praha Řeporyje k dispozici nástroj pro publikování informací na internet. Této skutečnosti využili přesně jednou a to 22.12.2003 kdy hrdě oznámili následující zprávu „Dnes jsme zprovoznili nové internetové stránky. Věříme, že nám všem zlepší informovanost o dění v naší obci.“ Jak čas ukázal, víra našim zastupitelům dvakrát nepomohla (nebo že by to bylo naopak? Čím méně toho občan ví tím lépe?). Jako poslední kapku snad jen připomeňme informaci, že již nějaký ten rok je v platnosti zákon, který ukládá městům a obcím povinnost zveřejňovat informace na internetu. Nevím jak zákon přesně zní a nechce se mi ho studovat, ale jsem přesvědčen, že pod něj městská část Praha Řeporyje spadá.

Takže si to shrňme. ZMČ Praha Řeporyje se rozhodlo zakoupit nový publikační systém pro www.prahareporyje.cz , který již od roku 2003 vlastní a nevyužívají. Možná, že ten z roku 2003 je již nevyhovující dnešním požadavkům. Nejdříve bych přeci jenom zkusil starý systém použit. Pak teprve kupovat něco nového. Nebo je jen potřeba nějak poslat pár tisíc kapříků?

Nu což. Nemějte to vašim zastupitelům za zlé. Sami jste si je zvolili 🙂 Já tu ještě tenkrát nebydlel 🙂

Můžeme jen doufat, že vynaložené finanční prostředky na nové internetové stránky městské části Praha Řeporyje budou stát za to. Očekávám pravidelně aktualizované stránky, které splňují nároky současné legislativy. Jen prosím mějte drazí zastupitelé na paměti že,

od roku 2008 vstupuje v platnost novela zákona č. 365/2000 Sb. o informačních systémech veřejné správy, kterou doporučuji prostudovat. Mimo jiné se zabývá i přístupností webových stránek pro hendikepované uživatele.

Aby ZMČ za dva roky nekupovalo nový publikační systém případně celé webové stránky.

Související odkazy:

V případě, že máte k tématu ZMČ Praha Řeporyje doporučuje koupit program na elektronickou vývěsku nějaké zásadní informace sem s nimi. Rád je zveřejním a poupravím si své mínění o nutnosti ZMČ informovat občany MČ Praha Řeporyje.

Napsat komentář