A co děti? Mají si kde hrát?

Nemají, ale o tom tento článek příliš pojednávat nebude. Pokusil jsem se Řeporyje rozdělit na obytnou plochu, plochu s průmyslovou výrobou, novou vznikající zástavbu chráněnou krajinnou oblast a také hřiště. Sám jsem byl překvapen co z toho vylezlo.

Víte kolik průmyslové plochy zabírají velké firmy v Řeporyjích? Hodně, raději jsem to ani nepočítal. Takže se na to pojďme podívat.

Nejprve samotný letecký snímek Řeporyj (pozor otevře se v novém okně). Nádhera, že? Tak to jsou naše Řeporyje v létě. Jenže ouha. Podíváme li se na tento snímek (pozor opět nové okno) již to není taková krása.

Průmysl se díky železnici nacpal až do centra Řeporyj a s menším přerušením se nám táhne od západu až na východ přes celou mapu plus pár dalších fleků na mapě.

Nová zástavba se nám pěkně pomalounku rozrůstá a bude rozrůstat na úkor zemědělských ploch. Těch je kolem Řeporyj také mnoho. Na mapě sice vypadají hezky, ale na procházku do pole kukuřice nebo pšenice asi nezajdete. Na podzim je vše zorané a do jara zíráte na lány hlíny. Pokud do inkriminovaných míst vyrazíte v tomto ročním období vezměte si holínky.

Budiž, od toho zemědělská půda je. Zajímavé by však bylo zjistit jestli nějaká tato plocha patří Městské části Praha – Řeporyje která ji pouze pronajímá. Pokud ano, můžeme doufat, že nám zde vznikne v budoucnu nějaká ta zeleň, parčík nebo jen louka po které se můžeme procházet.

Hřiště máme tři. Fotbalové, dále hřiště u školy a dva tenisové kurty plus tuším volejbalové (nohejbalové), která jsou více méně uprostřed obce. To je myslím slušné.

Parky a parčíky s možností posezení a pískovištěm pro nejmenší na mapě nejsou … označeny. Osobně vím o jediném a pokud nepočítám pískoviště před bytovkami myslím, že jich ani více neexistuje. To je dost bída.

Nebýt dvou chráněných krajinných oblastí, Prokopské údolí a oblast kolem Řepory, tak nemáme široko daleko jediný les a místo kam lze vyrazit na procházku do přírody. Plocha na mapě sice vypadá dost obrovská, ale cestiček, po kterých lze chodit je poskrovnu. Především v oblasti Řepory je naprosto neprostupný porost, nebo bažiny z obou stran cesty vedoucí do skanzenu. Zajdete tam jednou, dvakrát, třikrát a pak až zase za rok.

Takže nám zbývají plochy kolem Prokopáku. Ještě že je máme. Pokud do inkriminovaných míst vyrazíte o víkendu budete si sice připadat trochu jako na Václaváku, ale co se dá dělat. Jinam to totiž nejde a do Prokopáku a okolí jde každý. Prokopák využívají nejen Řeporyjští, ale i lidé z okolních sídlišť. Těch díky nové zástavbě bude přibývat a přibývat a přibývat…. Dobrou noc děti. Hrát si můžete třeba, …. třeba na nádraží ….

Napsat komentář